Cienie i półcienie albo przycienie cz. 2

Zbadajmy też przebieg zjawiska, gdy jedna ze świec, nie zmieniająca jednak swej odległości od ściany, zakreśla okrąg dokoła drugiej nieruchomej. Ta właśnie próba z dwoma punktami świecącymi, z których jeden obiega dokoła drugiego, ułatwi nam zrozumienie zjawiska zachodzącego w przypadku, gdy źródłem światła jest nie jeden punkt świecący, lecz zbiór punktów – czyli bryła świecąca w postaci np. lampy z kloszem. W tym wypadku cień, np. naszej postaci, na ścianie otoczony jest przycieniem, tworzącym przejście od cienia do jasnego tła.

W związku z wyżej opisanymi zjawiskami powstawania cieniów pozostają t. z. zaćmienia księżyca i słońca. Zaćmienie księżyca zachodzi wówczas, gdy księżyc, będąc zwrócony do ziemi swą jasno oświetloną przez słońce stroną (t. z. podczas pełni), zacznie się zanurzać w stożek cienia, rzucony przez ziemię.

Zaćmienie słońca występuje wtedy,, gdy między słońcem a ziemią znajdzie się ciemny księżyc (na nowiu) i zdoła zasłonić sobą tarczę słońca całkowicie lub częściowo; podczas więc zaćmienia słońca ziemia się wsuwa w stożek cienia, rzuconego przez księżyc.

 

Comments
 1. Reklama

  To Cię zaciekawi:

  dostawcy erp
  elegancka sukienka na studniowke
  hale stalowe cena
  hydraulik pruszków
  płyty pa
  wypożyczalnia samochodów Kraków Balice
  wypożyczalnia samochodów kraków lotnisko
  wypożyczalnia samochodów warszawa lotnisko modlin
  Wypożyczalnia Sprzętu Gastronomicznego
  wypożyczalnia sprzętu medycznego lublin